آشنایی با کاوا در خرید و اجاره ژنراتور

همه چیز در مورد کاوا در خرید و اجاره ژنراتور

کاوا در خرید و اجاره ژنراتور

در علم فیزیک جهت اندازه گیری هر کمیتی از واحدهای مختلفی استفاده می شود. کاوا (Kva) یکی از واحدهای تعریف شده در فیزیک است که در صنعت تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد. کاوا در واقع عبارت خلاصه کیلو ولت آمپر می باشد که در اجاره ژنراتور و خرید ژنراتور باید به آن توجه کرد .

اگر این سوال برایتان وجود دارد که هر Kva چند آمپر می باشد، در پاسخ باید بگوییم که هر یک کاوا معادل 1000 ولت آمپر است. برای محاسبه واحد کاوا، می توان مقدار جریان و ولتاژ را در هم ضرب کرد. به عنوان مثال در یک دستگاه با ولتاژ 20 کیلو ولت و جریان 10 آمپر، توان برابر با 200 کاوا می باشد.

از موضوعات مهم در اجاره و خرید ژنراتور، این است که ژنراتوری تهیه شود که قابلیت تامین نیازهای یک مجموعه را داشته باشد. به همین دلیل افرادی که قصد اجاره ژنراتور و یا آن را دارند، حتما باید ظرفیت ژنراتور را بررسی کنند که متناسب با نیاز مجموعه آن ها باشد. بدیهی است که محاسبات اشتباه در این زمینه، منجر به بروز مشکلاتی می شود. در اثر اتصال دستگاه های زیاد به یک ژنراتور، احتمال آسیب دیدن و یا خاموش شدن آن وجود دارد. در ادامه این مقاله از ((اجاره ژنراتور)) همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از واحد کاوا در اجاره و خرید ژنراتور آشنا شویم.

همه چیز در مورد کاوا

ژنراتورها از دستگاه های بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در صنعت برق می باشند که در زمینه های مختلفی کارایی دارند. در واقع از ژنراتور ها در مناطقی که در آن دسترسی به برق وجود ندارد و یا در صورت قطعی در برق، در روند همیشگی شان اختلال ایجاد می شود، استفاده می گردد.

از موضوعاتی که در مورد ژنراتورها وجود دارد، اندازه گیری انرژی مصرفی در این دسته از تجهیزات است. میزان انرژی مصرفی در ژنراتورها بر اساس کیلو ولت آمپر و یا با کاوا (Kva) بیان می شود.

از مهم ترین کاربردهای واحد کاوا (Kva) در هنگام خرید ژنراتور و یا اجاره ژنراتور است. در واقع در این زمان به اطلاعات دقیق و درستی از واحدهای اندازه گیری نیاز می باشد. معمولا اطلاعات فنی و میزان برق هر ژنراتور مصرفی را می توان از طریق بسته بندی آن به دست آورد. اطلاعاتی که به خرید بهتر کمک می کنند.

نحوه محاسبه کاوا (Kva) چگونه است؟

همانگونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، از موضوعات مهم در زمان خرید و یا اجاره ژنراتور، توجه به ظرفیت این تجهیز می باشد. میزان ظرفیت ژنراتور با برخی علائم اختصاری بر روی دستگاه درج می گردد.

کاوا (Kva) بر اساس دانش فیزیک، مخفف عبارت کیلو ولت آمپر می باشد که به عنوان واحدی برای اندازه گیری برق مصرفی در ژنراتور ها استفاده می شود. به طوری که هر هزار ولت آمپر، برابر با یک کاوا است. برای محاسبه کاوا از فرمول زیر استفاده می شود:

= Kva  جریان (واحد آمپر)  × ولتاژ ( واحد کیلو ولت)

به این موضوع توجه داشته باشید که ژنراتورها بر اساس نوع ساخت و مشخصات فیزیکی، دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند. به طوری که در اندازه های مختلف و با ویژگی های متفاوتی در بازار وجود دارند.

به طور کلی ژنراتورها در انواع مختلف خانگی، سفری و صنعتی تولید می شوند که تفاوت اصلی آن ها در میزان برق مصرفی شان می باشد. به این معنی که واحد کاوا در آن ها با یکدیگر فرق دارد.

از ژنراتورهایی که واحد کاری آن ها بین 5 الی 50 کیلو ولت است، برای محیط های کاری و خانه استفاده می گردد. ژنراتورهای بزرگ تر که در گسترده وسیع تری همچون مصارف صنعتی کارایی دارند، دارای توان و ظرفیت بیش از 50 کاوا و حتی تا 3 مگا وات نیز می باشند.

((اجاره ژنراتور)) در زمینه فروش و اجاره ژنراتور در زمینه صنعتی فعالیت می کند. به طوری که می توانید انواع ژنراتورها از 70 کاوا تا 4750 کاوا را از طریق ((اجاره ژنراتور)) تهیه نمایید.

تفاوت کاوا و کیلو وات چیست؟

بسیاری از افراد برای مشخص کردن توان یک ژنراتور، از دو واحد کیلو وات و کیلو ولت به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می کنند. در حالی که این دو واحد با یکدیگر متفاوت هستند. کیلو وات توان حقیقی و واقعی در یک سیستم است. به این معنی که از مقدار انرژی که وارد دستگاه شده است، چه مقدار از آن به خروجی مورد نظر منتقل شده است. اما از کیلو ولت یا کاوا برای نشان دادن توان ظاهری دستگاه استفاده می شود.

در یک سیستم ایده آل، امکان برابری توان حقیقی و واقعی دستگاه یعنی کیلو وات با توان ظاهری آن یعنی کیلو ولت (کاوا) وجود دارد. اما این موضوع در تمامی دستگاه ها امکان پذیر نیست. به طوری که در اغلب دستگاه های معمولی همچون ژنراتورها، توان ظاهری یعنی کاوا، بیشتر از توان حقیقی دستگاه می باشد.

دلیل این امر، این است که در زمان مصرف انرژی، بخشی از توان حقیقی دستگاه اتلاف می شود و هدر می رود. در صورتی که توان حقیقی دستگاه و انرژی اتلاف شده آن را با یکدیگر جمع کنید، توان ظاهری به دست می آید.

نکته مهم در خصوص محاسبه توان مصرفی در خرید ژنراتور

برای خرید و یا اجاره ژنراتور، محاسبه و اندازه گیری توان مصرفی از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع ژنراتور ها در انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند و بسیار مهم است که هر فردی بر اساس نیاز و کاربری خود، اقدام به خرید ژنراتور نماید.

در صورتی که توان ژنراتور کمتر از انتظار و نیاز مصرفی باشد، عملا کاربری و عملکرد درستی را نمی توان از آن انتظار داشت. همینطور در صورتی که اقدام به خرید ژنراتور با ظرفیتی بیش از نیاز نمایید، به عبارتی هزینه زیادی را پرداخته کرده اید و باید برای سوخت و استهلاک دستگاه بیش از اندازه نیاز، هزینه نمایید.

بنابراین اطلاع دقیق از اندازه کاوا و یا توان دستگاه، می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. البته توصیه کارشناسان دیزل پارسیا این است که در زمان خرید و یا اجاره ژنراتور به سراغ گزینه هایی بروید که دارای توان ظاهری و یا کاوا، 20 الی 30 درصد بیشتر از نیاز شما باشند. در این صورت در هنگام تامین برق اضطراری نیز مشکلی ایجاد نمی گردد.

برای اینکه بتوانید مقدار مصرفی خود را اندازه گیری کرده و تخمین بزنید، باید از تمامی وسایلی که به طور همزمان به برق وصل هستند، لیستی را تهیه کنید. سپس بر اساس اطلاعات مندرج در برچسب و یا بدنه دستگاه ها و تجهیزات مورد نظر، میزان مصرف را بر حسب آمپر مشخص نمایید.

برآورد و تبدیل کاوا و ظرفیت در اجاره ژنراتور

 

در مصارف صنعتی و سه فار، به ژنراتورهایی با توان های بیش از 50 کاوا نیاز است. در چنین شرایطی تعیین موتور و ظرفیت مناسب بسیار مشکل تر و سخت تر از مصارف خانگی می باشد. به طوری که حتما باید از یک برق کار صنعتی جهت تخمین و برآورد مصرف برق کمک گرفته شود.

فرمول تبدیل آمپر سه فاز به کاوا برای خرید ژنراتور

برای تبدیل هر یک آمپر سه فاز به کاوا، باید آن عدد را بر 1.44 تقسیم کنید. به عبارتی اگر فرض کنید که مقدار مصرف برق در یک مجموعه صنعتی برابر با 400 آمپر است، برای تبدیل آن به کاوا، باید عدد 400 بر 1.44 تقسیم شود. 400/1.44=277

فرمول تبدیل کیلووات به کاوا برای اجاره ژنراتور

در صورتی که مقدار مصرف بر اساس کیلووات محاسبه شده باشد، در حالت سه فاز باید آن را در عدد 1.8 ضرب کنید تا مقدار کاوا مشخص گردد. به عنوان مثال اگر مقدار مصرف برق در یک مجموعه صنعتی برابر با 154 کیلووات باشد، 154*1.8=277 بر اساس کاوا خواهد بود.

شما عزیزان می توانید برای اجاره ژنراتور و یا خرید ژنراتور، از طریق مجموعه ((اجاره ژنراتور)) اقدام نمایید. این مجموعه دارای سابقه طولانی در این زمینه است و ژنراتورهای قدرتمندی را برای استفاده در مصارف صنعتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. در صورتی که در زمینه انتخاب ژنراتور با توان مناسب به راهنمایی نیاز دارید، می توانید از راه های ارتباطی درج شده در انتهای مقاله استفاده نمایید. به طوری که پس از دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه به تصمیم گیری بهتری در این زمینه خواهید رسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن